П`ятниця, 17.05.2024
Правова спілка ВАШ ЮРИСТ
НАДІЙНИЙ ЗАХИСТ У БУДЬ-ЯКІЙ СИТУАЦІЇ!
Вітаю Вас, Гість · RSS


Господарське судочинство
Адміністративне судочинство
Цивільне судочинство
Пошук на сайті

 Судова практика
Головна » Статті » Цивільне судочинство

Інформаційний лист про залишення заяви без розгляду на підставі пункт 8 частини першої статті 207 Цивільного процесуального кодексу України

№ 32/0/9-13                                           

від 19.03.2013                                  



 Про залишення заяви без розгляду на підставі пункту 8 частини першої

статті 207 Цивільного процесуального кодексу України 

 

Розглянувши звернення заступників голів апеляційних судів м. Києва та Одеської області щодо деяких спірних питань застосування цивільного процесуального права, судова палата у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ зазначає наступне.

         Питання: Чи має право суд при відкритті провадження у справі зобов’язати позивача сплатити судові витрати, пов’язані з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідача, а при невиконанні цієї вимоги на підставі пункту 8 частини першої статті 207 Цивільного процесуального кодексу України (ЦПК) залишити заяву без розгляду?

         Чи можливо у такому разі визнати явку позивача обов’язковою, якщо він подав заяву про розгляд справи за його відсутності, із застосуванням відповідних правових наслідків?

         Відповідь: Під судовими витратами розуміють витрати, які несуть учасники цивільного процесу у зв’язку із розглядом і вирішенням цивільної справи. Вони складаються з судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи (частина перша статті 79 ЦПК).

         Частину третю статті 79 ЦПК доповнено пунктом 6, який передбачає, що до витрат, пов’язаних з розглядом справи, належать витрати, пов’язані з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідача.

         Частина дев’ята статті 74, частина третя статті 122 ЦПК визначають виклик у суд відповідача, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, через оголошення у пресі.

         Також частиною другою статті 82 ЦПК передбачено, якщо у встановлений судом строк судові витрати не будуть оплачені, заява відповідно до статті 207 ЦПК залишається без розгляду.

         Разом із тим процесуальні дії вчиняються судом у порядку і в суворій послідовності та відповідності до вимог, встановлених цивільним процесуальним законом (цивільна процесуальна форма).

         Наведене не дає підстав для залишення заяви без розгляду згідно з вимогами статті 207 ЦПК у разі, якщо у встановлений судом строк витрати, повʼязані з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідача, не будуть оплачені, виходячи з такого.

         Так, пунктом 8 частини першої статті 207 ЦПК передбачено, що суд постановляє ухвалу про залишення заяви без розгляду, якщо провадження у справі відкрито за заявою, поданою без додержання вимог, викладених у статтях 119 і 120 цього Кодексу, та не було сплачено судовий збір і позивач не усунув цих недоліків у встановлений судом строк.

         Отже, частина друга статті 82 ЦПК, що діє в редакції закону з часу прийняття кодексу (18 березня 2004 року), не в повній мірі відповідає
пункту 8 частини першої статті 207 ЦПК, що діє в редакції Закону № 3674-
VI від 08 липня 2011 року.

         При цьому в разі колізійності норм, які регулюють одні й ті самі правовідносини, застосовується норма закону, прийнята пізніше.

         Таким чином, оскільки у статті 119 ЦПК вимогою до позовної заяви є надання документа, що підтверджує сплату судового збору, і саме через несплату судового збору, а не через неоплату витрат, пов’язаних із розглядом справи, заява залишається без руху, то пункт 8 частини першої
статті 207 ЦПК до наведеної вище правової ситуації застосований бути не може.

         Крім того, при відкритті провадження у справі в ухвалі суддя вирішує питання, передбачені частиною п’ятою статті 122 ЦПК, а питання з оплатою витрат, пов’язаних із публікацією в пресі оголошення про виклик, стосується подальших стадій судового процесу.

         Також пунктом 4 частини першої статті 169 ЦПК передбачено право суду визнати явку позивача, який подав заяву про розгляд справи за його відсутності, обов’язковою, а частина третя цієї статті вказує на те, що у разі його повторної неявки суд залишає позовну заяву без розгляду.

         Проте застосування зазначених норм процесуального права до
пункту 8 частини першої статті 207 ЦПК, якою передбачено, що суд постановляє ухвалу про залишення заяви без розгляду, неможливо, оскільки визнати явку позивача в судове засідання можливо лише для дачі ним особистих пояснень, тобто пояснень, що стосуються предмета та підстави позову.

         У зв’язку із цим до внесення відповідних змін до ЦПК витрати, пов’язані з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідача, підлягають оплаті позивачем на загальних підставах, а у разі їх неоплати вони підлягають стягненню при ухваленні судового рішення відповідно до вимог статті 88 ЦПК.

        

 

Заступник Голови                                                                          П. О. Гвоздик

 
Категорія: Цивільне судочинство |
Переглядів: 1491 | Теги: цивільний, скарга, Кодекс, позов, процесуальний, ухвала, апеляційна, закон, рішення, суд
Copyright MyCorp © 2024
Контакти
Наша адреса:
м. Суми, вул. Береста, 13
тел. 067 5423007
тел. 066 7831615
факс 0542 771747
juristsumy@ukr.net















 
ЗАКОННІСТЬ.ПРОФЕСІЙНІСТЬ.ПОРЯДНІСТЬ.
Конструктор сайтів - uCoz