Понеділок, 07.07.2025
Правова спілка ВАШ ЮРИСТ
НАДІЙНИЙ ЗАХИСТ У БУДЬ-ЯКІЙ СИТУАЦІЇ!
Вітаю Вас, Гість · RSS


Діяльність судової влади [380]
Пошук на сайті
Календар
«  Березень 2014  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

 
Головна » 2014 » Березень » 23 » За підсумками V конференції суддів господарських судів України
20:48
За підсумками V конференції суддів господарських судів України

19 березня 2014 року у Вищому господарському суді України (далі - ВГСУ) під головуванням Голови Ради суддів господарських судів України, в.о. Голови ВГСУ Артура Ємельянова, за участю 40 делегатів і запрошених голів місцевих та апеляційних господарських судів, відбулася V конференція суддів господарських судів України (далі - Конференція).

В роботі Конференції взяли участь почесні гості: Голова Вищої ради юстиції Олександр Лавринович; Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Ігор Самсін; в.о. Голови Державної судової адміністрації України Володимир Півторак; ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук та інші.

Виступаючи з вітальним словом перед присутніми, Голова Вищої ради юстиції Олександр Лавринович, зокрема, зазначив, що сьогодні робота судів господарської юрисдикції є найбільш ефективною з-поміж інших юрисдикцій. Так, скарги до Вищої ради юстиції на суддів господарських судів складають лише 6 % від загальної кількості, а випадків дисциплінарних стягнень відносно суддів цієї юрисдикції - 5 %, що вказує на великий професійний потенціал і високу кваліфікацію працівників господарських судів. "Перед судовою владою в Україні стоять дві основні проблеми - підвищення кваліфікаційного рівня суддівського корпусу та звільнення тих, хто використовує суддівське звання для свідомого порушення законів", - підкреслив Голова Вищої ради юстиції. За його словами, для реалізації цих завдань в Україні наявні всі законодавчі та інституційні можливості.

Підтримав колегу і Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Ігор Самсін наголосивши, що саме судова система повинна відновити довіру суспільства до суддів, бо втручання політиків у судову гілку влади не здатне змінити ситуацію на краще. "На ХІІ позачерговому з'їзді суддів України ми повинні дати принципову оцінку двом гілкам влади і просити їх не втрачатись у судову систему, адже в нас достатньо сил і механізмів, щоб виправити ситуацію", - підкреслив Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та наголосив: "Сила судової системи - в її єдності!"

У свою чергу ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук у своєму виступі зазначив, що Конференція має стати площадкою для обговорення питань, як судова система бачить шляхи вирішення тих накопичених за багато років проблем, які сьогодні не влаштовують суспільство. Адже запит суспільства до судової влади досить високий, тому ми не можемо залишатися пасивним об'єктом впливу зі сторони політичних інститутів. Також він наголосив, що напередодні ХІІ позачергового з'їзду суддів України представникам судової влади необхідно усвідомити яких саме змін вони очікують та виробити необхідні кроки для досягнення таких змін. За словами Миколи Оніщука, насамперед це має бути підвищення рівня самоцензури та аполітичності представників судової влади і налагодженню повноцінного діалогу із суспільством.

Першим питанням порядку денного головуючий Конференції Артур Ємельянов представив присутнім попередньо узгоджений список делегатів на ХІІ позачерговий з'їзд суддів України від судів господарської юрисдикції, який був одноголосно затверджений, зокрема, було обрано:

Голову ВГСУ Татькова Віктора Івановича;

заступника Голови ВГСУ Ємельянова Артура Станіславовича;

суддю ВГСУ Удовиченка Олександра Сергійовича;

суддю Господарського суду АР Крим Доброреза Ігоря Олександровича;

суддю Господарського суду Вінницької області Говор Надію Дмитрівну;

суддю Господарського суду Волинської області Войціховського Віталія Антоновича;

голову Дніпропетровського апеляційного господарського суду Величко Надію Леонідівну;

суддю Донецького апеляційного господарського суду Попкова Дениса Олександровича;

суддю Господарського суду Житомирської області Шніт Альону Василівну;

суддю Господарського суду Закарпатської області Журавчак Лідію Степанівну;

суддю Господарського суду Запорізької області Боєву Олену Сергіївну;

суддю Господарського суду Івано-Франківської області Кобрин Оксану Миколаївну;

суддю Київського апеляційного господарського суду Власова Юрія Леонідовича;

голову Київського апеляційного господарського суду Хрипуна Олега Олексійовича;

суддю Господарського суду Кіровоградської області Колодій Світлану Борисівну;

суддю Господарського суду Луганської області Якушенко Раїсу Євгенівну;

голову Львівського апеляційного господарського суду Плотніцького Бориса Дмитровича;

суддю Господарського суду Миколаївської області Ткаченко Олександра Васильовича;

голову Одеського апеляційного господарського суду Морщагіну Наталію Станіславівну;

суддю Господарського суду Полтавської області Ківшик Олену Володимирівну;

голову Рівненського апеляційного господарського суду Демянчука Юрія Григоровича;

суддю Севастопольського апеляційного господарського суду Гонтаря Віктора Івановича;

суддю Господарського суду Сумської області Заєць Світлану Володимирівну;

суддю Господарського суду Тернопільської області Руденка Олега Володимировича;

голова Харківського апеляційного господарського суду Кухар Василь Іванович;

суддя Господарського суду Херсонської області Гридасов Юрій Володимирович;

суддю Господарського суду Хмельницької області Муху Миколу Євгеновича;

суддю Господарського суду Черкаської області Гуру Івана Івановича;

суддю Господарського суду Чернівецької області Ніколаєва Михайла Ілліча;

суддю Господарського суду Чернігівської області Оленич Тетяну Германівну.

По другому питанню порядку денного Конференції присутні заслухали інформацію в.о. Голови Державної судової адміністрації України Володимира Півторака щодо фінансового та організаційного забезпечення діяльності господарських судів у 2014 році. За його словами, відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" кошторисні призначення на утримання: місцевих господарських судів складають 351033,4 тис. грн., що становить 52,5% від потреби; апеляційних господарських судів складають 154691,9 тис. грн., що становить 52,2% від потреби. Крім того, станом на 01 січня 2014 року 139 суддів місцевих та апеляційних господарських судів потребують поліпшення житлових умов.

В обговоренні зазначеного питання активну участь взяли головуючий Конференції Артур Ємельянов, делегат Конференції Михайло Ніколаєв (суддя Господарського суду Чернівецької області), голови Дніпропетровського, Рівненського та Харківського апеляційних господарських судів, відповідно, Надія Величко, Юрій Демянчук, Василь Кухар та голова Господарського суду Закарпатської області Надія Ващиліна.

За підсумками обговорення Конференція вирішила взяти зазначену інформацію до відома та доручити Державній судовій адміністрації України вжити всіх необхідних заходів для збільшення видатків на фінансування господарських судів України у 2014 році до обсягів, достатніх для повного і незалежного здійснення правосуддя відповідно та вирішити питання щодо рівнопропорційного розподілу видатків державного бюджету на утримання судової влади між судами різних спеціалізацій.

По третьому питанню порядку денного Конференції з повідомленням про загрозу незалежності суддів виступила голова Одеського апеляційного господарського суду Наталя Морщагіна. Яка поінформувала присутніх, що 03 березня адміністративну будівлю Одеського апеляційного господарського суду та господарського суду Одеської області, було оточено групою осіб у віці до 20 років (близько 70 чоловік), спортивної зовнішності, якими керував представник громадської організації під гаслами проведення люстрації суддів та звільнення голів судів. Проте через 20 хвилин після початку мітингу, один із його учасників звернувся до канцелярії суду з ультиматумом щодо негайного задоволення заяви про розгляд конкретної справи із зазначенням правової позиції на користь однієї із сторін. Як потім було з'ясовано, особа, яка керувала мітингом та підписала заяву від імені громадської організації, є адвокатом і неодноразово брала участь у судових засіданнях, а особа, яка висунула ультиматум, взагалі є однією із сторін цього спору.

Наталя Морщагіна зазначила, що лише присутність ЗМІ у приміщенні суду та в судовому засіданні дозволила суддям винести законне та обґрунтоване рішення, вгамувати агресивно налаштованих осіб і уникнути негативних наслідків.

"Незалежність суддів є невід'ємною складовою їхнього статусу, конституційним принципом організації та функціонування судів і професійної діяльності суддів, забезпеченням їх самостійності, непов'язаності при здійсненні правосуддя будь-якими зовнішніми обставинами та іншою, крім закону, волею", - наголосила Наталя Морщагіна та поінформувала, що два тижні тому з цього приводу судді Одеського апеляційного господарського суду вимушені були звернутися до Ради суддів України в порядку статті 47 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" з повідомленням про загрозу незалежності.

Про актуальні питання та стан здійснення судочинства в господарських судах в 2013 році поінформував присутніх Голова Ради суддів господарських судів України, в.о. Голови ВГСУ Артур Ємельянов. Зокрема, він зазначив, що діяльність системи господарських судів у 2013 році характеризується значним збільшенням кількості звернень.

Так, вперше за останні 10 років основні показники результатів господарського судочинства переконливо демонструють позитивну тенденцію, коли на фоні одночасного збільшення кількості вирішених господарських спорів судами першої інстанції зменшилося число їх перегляду в судах вищого рівня. Крім того, значно зменшилося число змінених та скасованих судових рішень господарських судів. І така тенденція продовжується.

Виходячи з аналізу основних статистичних показників, у 2013 році на розгляд до місцевих господарських судів надійшло в 1,5 рази більше звернень для вирішення господарських спорів (283,5 тис.), ніж у 2012 році, та перебувало на розгляді близько 330 тис. заяв, що на 48 % більше.

Особливу увагу Артур Ємельянов звернув на те, що переважна більшість, а це 83,4 % (у 2012 році - 79,4 %) рішень судів першої інстанції набрали законної сили після закінчення строку їх оскарження, тобто 16 % від загальної кількості судових рішень оскаржена в апеляційному порядку. Зазначене яскраво свідчить про найвищий рівень довіри суб'єктів господарювання до господарських судів.

На переконання Голови Ради суддів господарських судів України, таких високих показників якості розгляду спорів не має в інших судових юрисдикціях.

Зважаючи на високу якість рівня судочинства в першій інстанції, до апеляційної надійшло 37 тисяч скарг, що майже на 7 % менше порівняно з минулим періодом.

У 2013 році на розгляд до Вищого господарського суду України надійшло 19 800 скарг, що на 15 % менше порівняно з 2012 роком.

Частка оскаржених судових рішень апеляційної інстанції у 2013 році становить 45,5 %, що на 11 % менше, ніж у 2012 році. Також на 20 % зменшилась кількість змінених та скасованих судових рішень у касаційному порядку.

Середній показник змінених та скасованих судових рішень апеляційних господарських судів становить 7,8 %, тоді як у 2012 році він становив 10,4 %.

Також варто констатувати зменшення на 26,5 % кількості заяв про перегляд судових рішень господарських судів Верховним Судом України, що надійшли на розгляд.

Підсумовуючи виступ, Артур Ємельянов зазначив, що наведені цифри яскраво свідчать не лише про підвищення якості правосуддя, а й про високий рівень організації роботи системи господарського судочинства як злагодженої і стабільної ланки судоустрою, про велику й відповідальну роботу в цьому напрямку керівників господарських судів та кожного судді окремо.

Наостанок Конференція прийняла рішення доручити Раді суддів господарських судів України ініціювати перед Радою суддів України розробку комплексу заходів по відновленню довіри до судової системи.

Після всіх розглянутих питань порядку денного та їх жвавого обговорення делегатами Конференції, за пропозицією головуючого Артура Ємельянова, було прийнято рішення оголосити перерву в роботі Конференції та продовжити її ближче до ХІІ позачергового з'їзду суддів України, який запланований на 7 квітня 2014 року. Таке рішення обґрунтовувалось ситуацією в державі, яка склалася останнім часом, та можливою необхідністю розгляду нагальних питань, які можуть виникнути напередодні проведенням ХІІ позачергового з'їзду суддів України.

Категорія: Діяльність судової влади | Переглядів: 570 | Додав: Прядко | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2025
Контакти
Наша адреса:
м. Суми, вул. Береста, 13
тел. 067 5423007
тел. 066 7831615
факс 0542 771747
juristsumy@ukr.net















 
ЗАКОННІСТЬ.ПРОФЕСІЙНІСТЬ.ПОРЯДНІСТЬ.
Конструктор сайтів - uCoz