Понеділок, 07.07.2025
Правова спілка ВАШ ЮРИСТ
НАДІЙНИЙ ЗАХИСТ У БУДЬ-ЯКІЙ СИТУАЦІЇ!
Вітаю Вас, Гість · RSS


Діяльність судової влади [380]
Пошук на сайті
Календар
«  Листопад 2012  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

 
Головна » 2012 » Листопад » 17 » ВССУ: два роки роботи
13:22
ВССУ: два роки роботи

Юридичний вісник України. –2012.11.10-16.–№45 (906)

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ відзначив другу річницю з часу свого створення

Відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ухваленого Верховною Радою України 7 липня 2010 року, у системі судів загальної юрисдикції діють вищі спеціалізовані суди як суди касаційної інстанції з розгляду цивільних і кримінальних, господарських, адміністративних справ. Прийняття зазначеного Закону ознаменувало початок нового етапу реформування національного судочинства, одним із здобутків якого стало створення 22 жовтня 2010 року, відповідно до п.1 перехідних положень Закону, нової судової установи – Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, що є цілком логічним і виправданим з огляду на створення ще раніше Вищого господарського суду України та Вищого адміністративного суду України. Для реалізації покладених на новий суд завдань 21 жовтня 2010 року Верховна Рада України обрала до складу ВССУ 26 суддів, і вже 1 листопада того ж року суд розпочав свою роботу.

                                                     Діяльність суду

Станом на 1 жовтня 2012 року у штаті ВССУ працює 89 суддів (штатна кількість посад становить 120) та 365 державних службовців (460 за штатом). Разом з тим за період з 1 листопада 2010 року по 30 вересня 2012 року у провадженні ВССУ перебувало 190,5 тис. касаційних скарг, справ, заяв та клопотань, із них 142,7 тис. знаходились на розгляді судової палати у цивільних справах, 47,8 тис. – судової палати у кримінальних справах. Розглянуто та прийнято судове рішення у 169,3 тис. справ і матеріалів: 123,9 тис. – у цивільних справах, 45,4 тис. – у кримінальних. Проведений аналіз статистичних даних свідчить про тенденцію до збільшення надходження матеріалів до ВССУ. Зокрема, за 9 місяців 2012 року на розгляд ВССУ надійшло 77,3 тис. справ і матеріалів, що на 19,4 % більше, порівняно з аналогічним періодом 2011 року (64,7 тис.).

Середньомісячне навантаження на кожного суддю ВССУ за 9 місяців 2012 року становило майже 100 справ та матеріалів, зокрема на суддю цивільної палати 126,6 касаційних скарг, справ та заяв, а на суддю кримінальної палати – 62,7.

                                  Забезпечення єдності судової практики

Крім розгляду справ у касаційному порядку, суд аналізує судову статистику, вивчає та узагальнює судову практику, надає судам нижчого рівня рекомендаційні роз’яснення та методичну допомогу з метою однакового і правильного застосування норм матеріального та процесуального права, уникнення неоднозначного тлумачення його норм.

За період роботи ВССУ проведено 9 узагальнень судової практики у цивільних справах; 4 узагальнення та 2 аналізи судової практики у кримінальних справах. Серед них найбільш актуальними, з огляду на їх запитуваність громадськістю, є «Про практику застосування судами законодавства, що регулює самочинне будівництво», «Про спадкування», «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав», «Про практику застосування судами України законодавства про відповідальність за окремі корупційні правопорушення». Наразі ВССУ готує ще 2 узагальнення судової практики у цивільних справах та 4 – у кримінальних.

Вирішення питань, пов’язаних із забезпеченням єдності судової практики у цивільних та кримінальних справах, а також у справах про адміністративні правопорушення, є основним напрямом роботи пленуму ВССУ. Так, з червня 2011 року по вересень 2012 року проведено 8 засідань пленуму, на яких прийнято 27 постанов. Серед них постанова «Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)», прийняття якої зумовлено необхідністю вирішення проблем, пов’язаних із самочинним будівництвом, визнанням прав на нього, знесенням самочинно зведених об’єктів. Унаслідок частих змін і неоднозначного тлумачення законодавства більшість оскаржених рішень у цій сфері скасовуються. Тому роз’яснення ВССУ, безперечно, сприятимуть єдності судової практики при вирішенні відповідної категорії спорів. Актуальним є й прийняття постанови пленуму ВССУ «Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин», спрямованої на усунення випадків неоднакового судового вирішення справ цієї категорії, збалансування прав кредиторів і боржників в рамках чинного законодавства. Слід згадати й про постанову пленуму ВССУ «Про звернення до Конституційного Суду України з конституційним поданням щодо офіційного тлумачення положень статей 97, 110, 234, 236 Кримінально-процесуального кодексу України та статей 3, 4, 17 Кодексу адміністративного судочинства України в контексті положень статті 55 Конституції України (щодо судової юрисдикції справ про оскарження бездіяльності органів дізнання, слідства та прокуратури, яке полягає у неприйнятті належного процесуального рішення за заявами та повідомленнями про злочини)». Її прийняття було зумовлено існуючою на той час судовою практикою неоднакового застосування положень КПК України та КАС України під час здійснення судочинства судами кримінальної і адміністративної юрисдикції в Україні, що в результаті призводило до неможливості реалізації громадянами гарантованого ст. 55 Конституції України права на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності зазначених органів, порушення права заявника на справедливий судовий розгляд належним судом. За результатами розгляду цього подання Конституційним Судом України 14 грудня 2011 року було прийнято рішення, і судова практика зазнала відповідних змін.

                           Методична допомога судам нижчого рівня

Одним із пріоритетних напрямів діяльності ВССУ – надання методичної допомоги судам нижчого рівня. Це, зокрема, надсилання інформаційних та оглядових листів, які містять роз’яснення окремих спірних питань судової практики, виїзд у регіони суддів ВССУ та їх участь як лекторів у різних навчальних заходах, організованих для суддів першої та апеляційної інстанції. Так, протягом двох років місцевим та апеляційним загальним судам було надіслано понад 30 інформаційних листів щодо застосування окремих норм діючого законодавства при розгляді цивільних і кримінальних справ. Найбільш на часі серед них є розроблений судовою палатою у кримінальних справах інформаційний лист щодо змін, внесених до деяких законодавчих актів України у звязку з гуманізацією відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності, та інформаційні листи, присвячені новому процесуальному закону, зокрема про порядок здійснення підготовчого судового провадження та судового розгляду в судовому провадженні у першій інстанції відповідно до Кримінального процесуального кодексу України. Актуальними також є й інформаційні листи, розроблені судовою палатою у цивільних справах, зокрема про практику застосування судами при розгляді справ окремих норм земельного права, про деякі спірні питання судової практики при вирішенні спорів про визнання недійсними (розірвання) договорів по адмініструванню фінансових активів для придбання товарів у групах тощо.

У рамках співпраці із суб’єктами законодавчої ініціативи ВССУ бере активну участь у законопроектній роботі, надаючи висновки, зауваження та пропозиції до проектів нормативно-правових актів. Так, за два роки своєї діяльності ВССУ внесено на розгляд ВРУ аргументовані зауваження та пропозиції до понад 50 законопроектів, більшість із яких були враховані. Крім того, ВССУ розроблено 4 законопроекти із пропозиціями щодо внесення змін до чинного законодавства України.

            Забезпечення покращення доступу громадян до правосуддя 

Слід зазначити, що від початку своєї діяльності ВССУ здійснює низку заходів з метою покращення доступу громадян до суду. На офіційному веб-сайті ВССУ систематично оприлюднюються повідомлення про зустрічі, які відбуваються у суді, збори суддів, засідання Пленуму, семінари за участю суддів ВССУ, документи судової практики та дані судової статистики, огляди законодавства тощо. Сайт протягом місяця у середньому відвідує понад 50 тис. осіб, більше 3 % із яких – відвідувачі з інших країн світу. Для цієї категорії відвідувачів функціонує англомовна версія веб-сайта. Крім того, на веб-сайті ВССУ розроблено і розміщено так звану «електронну приймальню», за допомогою якої громадяни можуть направляти запити на інформацію безпосередньо через Інтернет й отримувати відповідь електронною поштою.

У приміщенні ВССУ також розміщено інформаційний комп’ютерний кіоск, за допомогою якого кожен може ознайомитися з порядком звернення до суду касаційної інстанції, переліком справ, призначених до розгляду, реквізитами для сплати судового збору, зразками необхідних документів, графіком прийому громадян, знайти контактну інформацію для зв’язку з працівниками апарату тощо. Крім того, функціонує call-центр, зателефонувавши до якого громадяни можуть оперативно отримати необхідну інформацію щодо справ, які перебувають на розгляді.

У двох залах судових засідань встановлено та протестовано систему двостороннього відеоконференцзв’язку – між ВССУ, Київським слідчим ізолятором та Апеляційним судом міста Києва, а також між ВССУ, апеляційними судами, прокуратурою та пенітенціарною службою. Це нововведення покликане сприяти своєчасному розгляду справ, підвищенню рівня безпеки суддів при здійсненні судочинства та заощадженню коштів, необхідних для транспортування осіб, щодо яких обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Зауважу, що впровадження системи відеоконференцзв’язку в судах передбачено Кримінальним процесуальним кодексом України, який набирає чинності 20 листопада 2012 року, а також Законом України від 4 липня 2012 року № 5041-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції».

Дотриманню принципу гласності та відкритості ВССУ сприяє й видання  офіційного друкованого органу – науково-практичного юридичного журналу «Часопис цивільного і кримінального судочинства».

Окрім того, нещодавно ВССУ було підготовлено та видано друком збірник судової практики ВССУ у двох книгах та збірник постанов Пленуму ВССУ.

За минулі роки судом  започатковано співпрацю з Німецьким фондом міжнародного правового співробітництва, Бюро співробітництва Швейцарії в Україні, Вищим та Апеляційним судами Англії та Уельсу, верховними судами Литовської Республіки та Естонії, Агентством США з міжнародного розвитку (USIAD). Крім того, здійснено низку заходів в рамках Спільної Програми Європейського Союзу та Ради Європи «Посилення боротьби з жорстоким поводженням та безкарністю», «Ювенальна юстиція в Україні». Підсумком такої співпраці з міжнародними організаціями стало запровадження новітніх інформаційно-комунікаційних технологій у ВССУ, залучення суддів та працівників апарату до участі в конференціях, круглих столах, які проводились у різних містах України, обмін досвідом функціонування судових установ різних країн світу, впровадження цього досвіду в Україні.

Звичайно, два роки діяльності – це незначний період. Однак навіть за цей незначний період ВССУ вдалося досягти вагомих результатів. І колектив суду й надалі докладатиме максимум зусиль, щоб бути гарантом суспільної стабільності, дотримання законності та надійного захисту прав і свобод громадян.


Станіслав МІЩЕНКО – виконуючий обов’язки Голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ 

 

Категорія: Діяльність судової влади | Переглядів: 993 | Додав: Прядко | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2025
Контакти
Наша адреса:
м. Суми, вул. Береста, 13
тел. 067 5423007
тел. 066 7831615
факс 0542 771747
juristsumy@ukr.net















 
ЗАКОННІСТЬ.ПРОФЕСІЙНІСТЬ.ПОРЯДНІСТЬ.
Конструктор сайтів - uCoz