Понеділок, 07.07.2025
Правова спілка ВАШ ЮРИСТ
НАДІЙНИЙ ЗАХИСТ У БУДЬ-ЯКІЙ СИТУАЦІЇ!
Вітаю Вас, Гість · RSS


Діяльність судової влади [380]
Пошук на сайті
Календар
«  Грудень 2012  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

 
Головна » 2012 » Грудень » 2 » Секретар пленуму ВССУ Дмитро Луспеник: «Українська модель касаційного оскарження потребує удосконалення (спрощення)»
17:41
Секретар пленуму ВССУ Дмитро Луспеник: «Українська модель касаційного оскарження потребує удосконалення (спрощення)»

На необхідності удосконалення процедури касаційного оскарження судових рішень наголосив суддя, секретар пленуму ВССУ Дмитро Луспеник під час зустрічі з експертами проекту Twinning «Підвищення ефективності та якості управління адміністративних судів в Україні», яка відбулася 26 листопада 2012 року. Місія експертів країн-членів ЄС у складі державного радника Франції Іва Гуніна, радника з питань адміністративного судочинства та прав людини Національної судової адміністрації Швеції Аніти Ліндер прибула до України з метою виконання одного із заходів проекту – «Рекомендації стосовно впровадження процесуальних фільтрів щодо справ, які розглядаються у судах другої та третьої інстанцій».

«Проблема відсутності дієвих фільтрів допуску касаційних скарг до суду касаційної інстанції виникла з часу припинення судового нагляду», – зазначив Дмитро Луспеник. Практично всі судові рішення, які переглядають апеляційні установи, можуть бути оскаржені до вищих спеціалізованих судів. Таким чином, наголосив секретар пленуму ВССУ, процесуальні норми зрівняли суддів вищих спеціалізованих судів із суддями першої та апеляційної інстанцій, що перешкоджає суду касаційної інстанції своєчасно забезпечувати єдність судової практики.

За рік до ВССУ, поінформував Дмитро Луспеник, надходить понад 52 тис. касаційних скарг. Усі вони потребують вивчення, аналізу судової практики, на що доводиться витрачати чимало часу. За словами секретаря пленуму ВССУ, основна проблема полягає в тому, що фільтри, як правило, діють уже після надходження касаційних скарг, але відсутні на стадії, коли скарга подається до суду.

У необхідності запровадження дієвих фільтрів переконані також судді судової палати у цивільних справах ВССУ Олег Ткачук та Світлана Штелик, які взяли участь у зустрічі. За їх словами, законодавець не готовий вносити відповідні зміни. «Замість того, щоб запровадити ефективні законодавчі фільтри, народні депутати підготували законопроекти, якими пропонується, навпаки, розширити межі касаційного оскарження і зобов’язати вищі спеціалізовані суди переглядати у касаційному порядку всі справи, щодо яких є касаційні скарги», – наголосив Олег Ткачук.

На думку представників ВССУ, існує кілька способів зменшення кількості звернень до вищих спеціалізованих судів. Зокрема, як зазначив Дмитро Луспеник, обмежити оскарження рішень до суду касаційної інстанції можна шляхом визначення ціни позову, який підлягає касаційному перегляду. Крім цього, він звернув увагу на досвід Франції, де перш ніж оскаржити рішення, потрібно його виконати. Така норма, підкреслив секретар пленуму ВССУ, також могла б діяти як стримуючий фактор.

Упорядкуванню процедури оскарження, переконаний Дмитро Луспеник, значно сприятиме зазначення в касаційних скаргах не просто порушень закону, а виключно суттєвих порушень.

Ідею введення дієвих фільтрів підтримали експерти проекту Twinning,  поінформувавши про процедуру оскарження у країнах ЄС. Так, за словами Іва Гуніна, отримавши скаргу, судді Касаційного суду Франції звертають увагу на те, чи має скаржник шанс на перемогу. «Якщо шансів немає, то суддя відмовляє у її задоволенні, щоб не витрачати час і гроші громадянина», – зазначив державний радник Франції.

Обмеження касаційного оскарження, наголосили експерти, діють у багатьох країнах ЄС, і упровадження фільтрів є цілком виправданим. Хоча політики часто висловлюють з цього приводу невдоволення, вважаючи, що це порушує право громадян на доступ до суду, фахівці переконані – саме розумні обмеження касаційного оскарження дозволяють судовій системі ефективно працювати.

Тож представники проекту Twinning мають намір підготувати рекомендації для удосконалення системи фільтрів в Україні, врахувавши досвід європейських країн та пропозиції суддів вищих спеціалізованих судів України.

Щоправда, як зазначив Дмитро Луспеник, для запровадження нових механізмів має бути не лише бажання суддів, а й політична воля законодавців.

Категорія: Діяльність судової влади | Переглядів: 565 | Додав: Прядко | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2025
Контакти
Наша адреса:
м. Суми, вул. Береста, 13
тел. 067 5423007
тел. 066 7831615
факс 0542 771747
juristsumy@ukr.net















 
ЗАКОННІСТЬ.ПРОФЕСІЙНІСТЬ.ПОРЯДНІСТЬ.
Конструктор сайтів - uCoz