Понеділок, 07.07.2025
Правова спілка ВАШ ЮРИСТ
НАДІЙНИЙ ЗАХИСТ У БУДЬ-ЯКІЙ СИТУАЦІЇ!
Вітаю Вас, Гість · RSS


Діяльність судової влади [380]
Пошук на сайті
Календар
«  Вересень 2012  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

 
Головна » 2012 » Вересень » 4 » Проаналізовано діяльність загальних судів у I півріччі 2012 року
20:39
Проаналізовано діяльність загальних судів у I півріччі 2012 року

Наскільки ефективно і оперативно працювали загальні суди у I півріччі 2012 року, які пріоритетні завдання необхідно  виконати для підвищення рівня правосуддя та ефективного впровадження нового Кримінального процесуального кодексу України представники судової влади обговорили 30 серпня 2012 року на засіданні голів апеляційних судів, яке провів Голова ВССУ Леонід Фесенко.  

Участь у заході взяли Голова Вищої ради юстиції Володимир Колесниченко, Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Ігор Самсін, заступник Голови ВССУ Михайло Вільгушинський, Голова Державної судової адміністрації України Руслан Кирилюк, голови апеляційних судів областей, Апеляційного суду Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя.

Відкрив захід і виступив з доповіддю про стан здійснення правосуддя загальними судами у I півріччі 2012 року Леонід Фесенко.

Як поінформував Голова ВССУ, у звітному періоді кількість справ та матеріалів, які надійшли до суду касаційної інстанції, збільшилася порівняно з аналогічним періодом 2011 року, тоді як у першій та апеляційній інстанціях, навпаки, зменшилася.   

На розгляді у ВССУ перебувало майже 54 тис. касаційних скарг, справ та заяв. Близько 47 тис. справ і матеріалів розглянуто. Порівняно з I півріччям 2011 року середньомісячне навантаження на кожного суддю ВССУ зросло на   8 % і становить понад 97 касаційних скарг, справ та матеріалів.

Натомість навантаження в судах першої інстанції зменшилося на 52% за рахунок скорочення надходження справ, що розглядаються у порядку адміністративного судочинства, і становить майже 74 справи і матеріали на одного суддю. У свою чергу, в апеляції суддя розглядає за місяць 16 справ, що на 31 % менше, ніж у I півріччі 2011 року.

Проте, наголосив Леонід Фесенко, незважаючи на зменшення навантаження у судах першої та апеляційної інстанцій, однією з проблем залишається якість та оперативність розгляду справ. Причинами цього, як зазначив Голова ВССУ, є не лише об’єктивні чинники, які існують поза межами судової системи, але й безпосередньо організація роботи суду.    

Леонід Фесенко навів статистичні дані, які свідчать про непоодинокі випадки затягування розгляду справ. Загалом по Україні у строк понад 6 місяців і до 1 року розглядається 5,7 тис. справ (майже 11% від нерозглянутих справ), у термін від 1 до 2 років – 2,8 тис. (понад 5 %). А кількість справ, не розглянутих судами понад 2 роки, становить 1,2 тис. (більше 2 % від загальної кількості нерозглянутих справ).  Зокрема, більше 2 років розглядаються 149 справ судами м. Севастополя, 133 – Харківської та 107 – Одеської областей.  

Особливу увагу Голова ВССУ звернув на проблему обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту. Сьогодні понад 4 тис. осіб перебувають під вартою понад 6 місяців. Найвищі показники, на жаль, у судах м. Києва (511 підсудних) та Харківської області (444 особи). При цьому, відзначив доповідач, у Волинській області 9 осіб знаходяться під вартою більше 6 місяців, а у Чернігівській  – лише одна особа.

«Міжнародний досвід свідчить, що ключовим запобіжним заходом у кримінальному судочинстві європейських країн є застава. Натомість у нас особи, що вчинили злочини, роками перебувають під вартою до проголошення вироку», – наголосив Леонід Фесенко. Це підтверджують і статистичні дані: протягом минулого півріччя лише до 190 осіб застосовано запобіжний захід у вигляді застави, у той час як взяття під варту – у майже 86 % розглянутих подань. Водночас він відзначив і певну позитивну динаміку порівняно з I півріччям 2011 року, коли лише 38 осіб було звільнено під заставу.  

«Формальний підхід до застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою слід змінювати у рамках компетенції і процесуального закону, оскільки новий Кримінальний процесуальний кодекс України (далі – КПК) орієнтує суддів на призначення запобіжних заходів, альтернативних зазначеному», – підкреслив Голова ВССУ.  

Детальніше про новели КПК та заходи, необхідні для ефективного  впровадження його положень, розповів заступник Голови ВССУ Михайло Вільгушинський. «Прийнятий 13 квітня 2012 року Кримінальний процесуальний кодекс України містить низку прогресивних положень, спрямованих на реалізацію демократичних засад кримінального процесу. Цей Кодекс передбачає створення такого порядку судового розгляду, який міг би забезпечити можливість прийняття судом у розумні строки законного, обґрунтованого та справедливого рішення», – зазначив Михайло Вільгушинський.

Зокрема, доповідач  акцентував увагу на введенні нової процесуальної фігури слідчого судді, який здійснює функції судового контролю. «Введення  у вітчизняне судочинство судового контролю є доволі вагомою гарантією охорони прав та свобод особи, залученої до кримінального провадження», – наголосив Михайло Вільгушинський.

Зважаючи на прогресивність нового кримінального процесуального законодавства, зазначив заступник Голови ВССУ, запровадження нововведень потребує значних зусиль з боку судових органів, органів суддівського самоврядування, виконавчої та законодавчої влади. Як поінформував Михайло Вільгушинський, ВССУ запровадив низку комплексних заходів, спрямованих на реалізацію положень КПК. Зокрема, ВССУ підготовлено звернення до голів апеляційних судів областей України, міст Києва та Севастополя з пропозицією сформувати та надіслати до ВССУ питання щодо впровадження положень нового КПК, які, на думку суддів, потребують роз’яснень. Також було створено робочу групу для підготовки лекційних та  методичних матеріалів,  визначено суддів-доповідачів для участі в семінарах-навчаннях, організованих для суддів першої та апеляційної інстанцій.

Володимир Колесниченко та Ігор Самсін розповіли відповідно про діяльність Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, а Руслан Кирилюк поінформував про стан фінансового забезпечення судової системи та заходи, які вживаються Державною судовою адміністрацією України в цьому напрямі.

Зокрема, Володимир Колесниченко рекомендував головам судів при наявності підстав звертатися до ВККС та ВРЮ для вирішення питань щодо притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності. Він також зазначив, що найближчим часом ВРЮ розглядатиме 5 пропозицій про звільнення суддів за необґрунтоване тримання осіб під вартою. Ігор Самсін зазначив, що у I півріччі 2012 року ВККС направила до ВРЮ 12 рекомендацій щодо внесення подання про звільнення суддів за порушення присяги.

Крім того, на засіданні виступили голови апеляційних судів областей України, які поінформували про роботу очолюваних ними установ, а також звернули увагу на недоліки в діяльності Ради суддів загальних судів України, яка зволікає у внесенні подань щодо призначення суддів на адміністративні посади, що негативно впливає на якість адміністрування судів та їх роботи в цілому.   

Підсумовуючи результати діяльності судів, Леонід Фесенко окреслив основні завдання для підвищення рівня здійснення правосуддя. Серед них: покращення якості розгляду справ та дотримання процесуальних строків, проведення навчання суддів і працівників апарату судів з метою роз’яснень положень нового КПК, підвищення якості надання методичної допомоги тощо.

 

Категорія: Діяльність судової влади | Переглядів: 557 | Додав: Прядко | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2025
Контакти
Наша адреса:
м. Суми, вул. Береста, 13
тел. 067 5423007
тел. 066 7831615
факс 0542 771747
juristsumy@ukr.net















 
ЗАКОННІСТЬ.ПРОФЕСІЙНІСТЬ.ПОРЯДНІСТЬ.
Конструктор сайтів - uCoz